Videogrāfijas rediģēšanas pamati iesācējiem

Ja esat jau pavadījis ilgas stundas, plānojot un apkopojot savus uzņemtos videokadrus, tad video rediģēšana ir pēdējā lieta, ko vēlēsieties izdarīt tieši tagad. Tomēr Jūsu kadri nebūs vērtīgi, ja Jūs tos nevarēsiet salikt kopā vienotā filmā. Tātad, ja Jūs vēlaties līdz galam padarīt darbu, kas jau ieguldīts kopējā projektā, pienācis laiks manipulēt ar Jūsu videomateriālu pēcapstrādes laikā.

Foto: https://www.instagram.com/p/Bg0bqPMBQtk/?utm_source=ig_embed

Rediģēšanas programmatūra

Runājot par rediģēšanas programmatūru, Jums ir daudz profesionālu iespēju, tostarp Final Cut Pro, Adobe Premiere Pro un Adobe Premiere Elements. Programmatūra bieži ir dārga, bet atjautīgi iesācēji var ietaupīt, lejupielādējot bezmaksas izmēģinājuma versijas, iegādājoties diskontētos studentu plānus (piemēram, Adobe Creative Cloud un Pro Apps Bundle) vai izmantojot vietējās programmas, piemēram, iMovie vai Windows Story Remix. Katrai programmai ir savi plusi un mīnusi, bet Jums vajadzētu izmantot opciju, kas labi darbojas ar Jūsu vēlamo operētājsistēmu. Ja esat daļa no Apple ģimenes, apsveriet iespēju izmantot iMovie, Final Cut Pro vai Adobe video rediģēšanas produktus; ja izmantojat Windows ierīci, jums ir desmitiem iespēju, taču Adobe produkti ir vieni no labākajiem.
Lai gan, izmantojot profesionālu programmatūru, tiek iegūti vislabākie rezultāti (un tie lieliski izskatās kopsavilkumā), ir nepieciešams laiks, lai apgūtu šādas programmas. Tāpēc esiet pacietīgi un izmantojiet tiešsaistes apmācības, ja pēkšņi esat „iestrēdzis”.

Foto: https://www.instagram.com/p/BiSWxsHAt4V/?utm_source=ig_embed

„Jump Cuts”
Tomēr rediģēta netiek video
Neatkarīgi no tā, kuru programmatūru Jūs izmantojat, ir dažas nozares vadlīnijas, kas attiecas uz visiem video redaktoriem. Piemēram, daudzi redaktori izmanto „jump cuts”, lai izņemtu garlaicīgu materiālu (kadrus); būtībā šie rediģējumi parāda pietiekami daudz darbību galvenajiem skatītājiem par notikušo, bet visu pārējo izgriež. (Tātad, vannas istabā Jums jāparāda tikai četras darbības: sieviete uzliek zobu pastu uz zobu birstes, sāk tīrīt zobus, izspļauj izlietnē zobu pastas atliekas un izskalo muti).

Foto: https://www.instagram.com/p/BTQHYkmlF9l/?utm_source=ig_embed

J Cuts un L Cuts

Jūs varat padarīt savu filmiņu interesantāku, iekļaujot J cuts un L cuts. J cut skatītāji klausās skaņu, pirms redz pievienoto kadru. Atskaņojot tālruņa zvana skaņu, Jūs varat parādīt māju, un pēc tam ievietojiet kadru ar pašu tālruni. L cut ir tieši pretējs – tiek atskaņota sākotnējā kadra skaņa pat tad, ja turpmākie kadri mainās. Piemēram, Jūs varat sākt ar kadru, kurā divi cilvēki runā par pludmali, un pēc tam kadrēt pašu pludmali, tajā pašā laikā, turpinot atskaņot viņu sarunu.

Foto: https://www.instagram.com/p/ZyYrjOsR1C/?utm_source=ig_embed

Skaņas nozīme

Video rediģēšanā nevajadzētu par zemu novērtēt arī skaņas nozīmi. Piemēram, Jūsu audio līmenis nekad nedrīkst pārsniegt 0 dB (patiesībā lielākā daļa profesionāļu mēģina saglabāt miksējumu no -10 līdz -14 dB, lai gan skaņu efekti var būt nedaudz skaļāki). Lai iegūtu bezmaksas skaņas efektus, skatiet YouTube audio bibliotēku (YouTube Audio Library). Un, ja Jūsu projektam nepieciešama mūzika, Jūs vēlaties pavadīt laiku, meklējot beznodokļu iespējas (ja tā, tad Jums nepieciešams pārbaudīt dažus SoundCloud profilus). Jūsu programmatūrai vajadzētu ļaut skaņas efektus, mūziku un citas dziesmas pastiprināt un pieklusināt, bet Jūs, iespējams, būsiet pārsteigts, cik ilgs laiks nepieciešams, lai iegūtu pareizos skaņas līmeņus. Pat ja tā, pārliecinieties, vai Jūs to ievietojāt – ja audio miksējums Jums izklausās slikti, tas izklausīsies slikti arī Jūsu skatītājiem.

Foto: https://www.instagram.com/p/BjNzhgHgdVS/?utm_source=ig_embed

Uzziniet par saīsnēm un to funkcijām (Shortcuts)

Vārds saprātīgajiem: īsinājumtaustiņi jeb tastatūras īsceļi ir video redaktora labākie draugi. Lai gan saīsnes dažādās programmās ir atšķirīgas, jūs ietaupīsiet daudz laika, izprotot, kādus taustiņus vajadzētu nospiest, lai uzliktu pauzi, atskaņotu, attītu atpakaļ, pārslēgtos uz priekšu, sagrieztu, palielinātu un izmantotu neskaitāmus citus noderīgus rīkus. Katru reizi, kad atverat savu programmatūru, mēģiniet iemācīties vismaz trīs jaunas saīsines – ar laiku mazs cinītis gāzīs lielu vezumu!

Foto: https://www.instagram.com/p/BjUb513HkxE/?utm_source=ig_embed

Vispirms baudiet savu projektu, kā tas tiek formēts par skaistu rezultātu! Rediģēšana reizēm var šķist garlaicīga, bet ieguldītais laiks ievērojami ietekmēs gala produkta kvalitāti.

Foto: https://www.instagram.com/p/Bat8R2ej-Nc/?utm_source=ig_embed

Galvenie momenti, kas jāņem vērā:

• Visai rediģēšanas programmatūrai ir savi plusi un mīnusi. Izvēlieties programmu, kas vislabāk piemērota tieši Jums.
• Eksperimentējiet ar dažāda veida rediģēšanu – ieskaitot J cuts, L cuts, jump cuts un montēšanu.
• Novērtējiet skaņas nozīmīgumu. Saglabājiet savu audio miksējumu klusu un veltiet laiku, lai atrastu pareizo mūziku savam projektam.
• Izmantojiet īsinājumtaustiņus jeb tastatūras īsceļus, lai ietaupītu savu laiku.
Baudiet savu projektu!