KĀPĒC KĀZĀS IR VAJADZĪGI DIVI VIDEOGRĀFI?

Daudziem cilvēkiem svinībās ir otrs fotogrāfs, bet vai ir vajadzīgi divi kāzu videogrāfi?


Lielākā daļa kāzu videogrāfu bieži vien strādā vieni paši, tas nozīmē, ka kāzu dienā ir viens videogrāfs ar vismaz vienu kameru. Saprotams, ka kāzu filmēšanas cena, kur strādā tikai viens videogrāfs, parasti ir zemāka, jo ir mazāk cilvēku, kuriem jāmaksā. Paskatīsimies, kas tieši veido šo cenu. Pirmkārt, tā ir samaksa par otrā videogrāfa darbu, kurš būs klāt jūsu svinībās. Tas nozīmē, ka video redaktoram ir jāstrādā divreiz vairāk, un tas aizņems gandrīz divas reizes ilgāku laiku. Bet kas ir laiks, kad runa ir par jūsu svinību videofilmas kvalitāti? Otrkārt, šajā cenā iekļauta divkameru video (filmas) rediģēšana jeb videomontāža.

Tās būs tieši divreiz vairāk. Videomontāžā ietilpst skaņas sinhronizācija no divām kamerām, krāsu korekcija, ļoti rūpīga nepieciešamo videokadru atlase un nevajadzīgo kadru dzēšana. Tagad parunāsim par to, ko jūs galarezultātā saņemsiet, izmantojot divas kameras. Ja jūs savām kāzām rezervējiet tikai vienu videogrāfu, esiet gatavi tam, ka daži svarīgi notikumu punkti tomēr tiks izlaisti. Pat, ja videokamera būs ieslēgta visu laiku, viens videogrāfs vienkārši nevar fiziski nofilmēt apsveikumus, piemēram, jaunlaulāto vecāku apsveikumus un vienlaicīgi jaunlaulāto reakciju uz viņu mātes un tēva vārdiem. Protams, jūs varat izdarīt visu arī ar vienu kameru, vienkārši pavirzot videokameru no vecākiem uz jaunlaulātajiem un viss. Bet… tieši šis “kameras pārvirzīšanas” moments visu sabojās. Montāžā to vairs neizlabot. Un šādu piemēru ir daudz.

Protams, ir videogrāfi, kuri vieni paši izdara pārsteidzošu darbu, bet tomēr ir savas priekšrocības, ja kāzās piedalās divi videogrāfi.

Lai gan izmaksas par diviem profesionāliem un pieredzējušiem videogrāfiem ir lielākas, tam ir daži pamatoti iemesli.

1.Līgavaiņa un līgavas pucēšanās

Ja vien pāris nepucējas tajā pašā mājā vai viesnīcā, vienam videogrāfam nofilmēt gan līgavas, gan līgavaiņa pucēšanās procesu var būt pagrūti vai pat neiespējami. Turklāt, parasti ir nepieciešams nofilmēt arī “neskartu”ceremonijas vietu aptuveni 45/60 minūtes pirms tās sākuma. Ja ir divi videogrāfi, tad viens laicīgi atbrauc uz ceremonijas norises vietu, kamēr otrs videogrāfs filmē pēdējās līgavas vai līgavaiņa pucēšanās minūtes, un otram videogrāfam pietiek laika uzstādīt statiskās kameras, audio ierakstīšanas iekārtas un arī satikt mācītāju. Laiks starp līgavas vai līgavaiņa pucēšanos un ceremoniju videogrāfiem parasti ir vissaspringtākais logs kāzu dienā.

2. Galveno momentu papildu leņķi

Lielākai daļai videogrāfu, kuri strādā vieni paši, būs vismaz statiskā kamera, ja vien viņi nefilmē tikai pašus spilgtākus momentus vai nav iesācēji. Ar diviem kāzu videogrāfiem jūs parasti iegūsiet dinamisku pieredzi, skatoties savu kāzu video. Piemēram, ceremonijas laikā mums ir gan pilotējama kamera, gan statiskā kamera, tas nozīmē, ka mums pastāvīgi būs plaša kadru izvēle, īpaši uzrunas, solījuma teikšanas un visas ceremonijas laikā.

3. Riska un stresa pārvaldība

Tajā pašā laikā kāzas ir jūsu dzīves diena, un jums vairs nebūs otras iespējas, lai iemūžinātu tādus mirkļus kā skūpsts, uzruna un solījums. Retos gadījumos viens videogrāfs var palaist garām šos kritiskos mirkļus. Otrs videogrāfs – tas arī ir sirdsmiers, ka jums ir „rezerves kopija”, kura ir gatava ceremonijai.
Tomēr kameras un cita aparatūra var sabojāties un atmiņas kartes var būt nekvalitatīvas. Ideāls scenārijs šajā situācijā- spēja izveidot kāzu video ar atlikušajiem kadriem. Ja kāzās strādā otrs videogrāfs- visam tomēr vienmēr vajadzētu izdoties un sasniegt iecerētos mērķus!

4. Radošā sinerģija jeb kā viens videogrāfs papildina otru

Dažreiz mums ir jādomā, kā ar humoru atbildēt uz īpaši konservatīvo klientu jautājumu, kāpēc mēs vēlamies filmēt divatā. Mēs atbildām, ka parastie videogrāfi ņem līdzi maināmo optiku, progresīvie jeb advancētie – otru kameru, bet augstākā pilotāža- ierodas uz kāzām ar rezerves videogrāfu. Neiedziļinoties kopražošanas filozofijā, mēs varam uzskaitīt tikai šīs pieejas tehniskās priekšrocības.

Divi videogrāfi var vienlaikus filmēt notikumu no dažādiem skatapunktiem, ar dažādiem objektīviem, dažādos attālumos, no dažādiem leņķiem.


Ja notikums ir ļoti īslaicīgs, to var pārraidīt ar dažādiem plāniem (piemēram, tuvplāns un panorāma). Tas ļauj jums iegūt dažādus kadrus no vienas darbības. Pāra darba konstruktivitāti nosaka fakts, ka videogrāfi nekonkurē, bet gan papildina viens otru. Viņi var dublēt savus spēkus un centienus ātros un svarīgos brīžos vai brīžos, kur filmēšana ir tehniski sarežģīta (tumsā vai straujā kustībā) un „atdalīties” mierīgākos brīžos. Nozīmīgu notikumu gadījumā divi videogrāfi garantē klienta aizsardzību pret tehniskām kļūmēm (nebūs dīkstāves izlādējušos bateriju vai fokusa atteices dēļ). Ekstremālos apstākļos otrā videogrāfa klātbūtne pasargā klientu no videokadra zaudēšanas jebkāda iemesla dēļ – videotehnikas atteice, aprīkojuma bojājums vai datu zudums pēc ierakstīšanas. Gadījumā, ja vienam videogrāfam ir grūtības nokļūt uz filmēšanas objektu, to var izdarīt otrs videogrāfs, un izvirzītie mērķi tiks sasniegti. Turklāt tas ir pozitīvi un ērti, ja strādā dažāda dzimuma videogrāfi, tad ir vieglāk nodibināt kontaktu un atrast kopīgu valodu ar dažādiem cilvēkiem, kas ir tik būtiski reportāžā.

5. Lomu sadalīšana reportāžā: galvenie momenti un interesanti videokadri

Neatkarīgi no pasūtītāja jeb klienta, ar kuru mēs sadarbojāmies, vispirms viņš ir ieinteresēts, lai tiktu atspoguļoti visi galvenie svinību etapi. Pat ģimenes dzīves notikumi (piemēram, jubilejas vai kāzas) visbiežāk notiek pēc noteiktā scenārija, un klients vēlas, lai visi svinību elementi tiktu iemūžināti: līgavas izpirkšana, sarakstīšanās un apmaiņa ar gredzeniem dzimtsarakstu nodaļā vai baznīcā, pastaigas, dažādi laulību rituāli, pušķa mešana un svinību bankets. Ir daži „obligātie punkti”, kuri jāievēro, pretējā gadījumā reportāža nebūs pilnīga.

Videogrāfa radošums atrodas ārpus šiem punktiem, kuru sniegumu daudz vairāk nosaka esošie uzstādījumi un kanoni. Filmējot šos „nepieciešamos kadrus”, videogrāfam ir mazāk iespēju novirzīt skatienu vēl uz kaut ko interesantu. Pat, ja videogrāfs spēj iekšēji pārslēgties no “akadēmiskā” stila uz „eksperimentālu”, viņam var nebūt laika pārvietoties, pārkārtot objektīvu, uz brīdi izslēgt videokameru vai izmainīt filmēšanas parametrus. Novēršoties uz radošās pieejas meklējumiem, pastāv risks palaist garām svarīgu svinību brīdi. Daudzi videogrāfi, kuri filmē kāzas vieni paši, šajā brīdī ir spiesti „iet scenārija pavadā”, tādā veidā iedzenot sevi kanona rāmjos. Ērtāk ir sadalīt šīs programmas starp diviem videogrāfiem. Viens videogrāfs filmēs „akadēmiskā stilā”, skaidri orientējoties pēc loģikas un svinību scenārija, neatkāpjoties no vietas, kur tiek koncentrēta galvenā uzmanība (līgava un līgavainis). Mēs šo režīmu saucam „Boss redzeslaukā”. Videogrāfs pastāvīgi „notur” galveno objektu redzeslaukā un tādā veidā garantē, ka „oficiālais kanons” tiks ievērots (galvenie punkti tiks nofilmēti). Starplaikos viņš pārslēdzas uz darbības režīmu, ko televīzijā sauc par “dežūrkameru”: filmē visus notikumus, ko neparedz svinību programma, un kas ap „šo centru” var notikt. Kopumā šādi videokadri ir vairāk izņēmums, nevis noteikums. Radošums un interesantas detaļas ir „patvaļīga programma”, ar ko patiesībā tajā laikā ir aizņemts otrs videogrāfs.

Psihologi apgalvo, ka, ja jūs vēlaties kaut kādā sfērā sasniegt rezultātus, tad ir jābūt par to atbildīgajai personai. Lai arī cik dīvaini tas neizklausītos – būt atbildīgam par radošumu – tas ir iespējams un diezgan produktīvi. Laikā, kad viens videogrāfs „liek zīmogus” un “dežūrē”, otram videogrāfam ir pilnībā „atsietas rokas”. Viņam ir laiks un iespēja novērsties no šabloniem un stereotipiem. Viņš aktīvi meklē interesantus kadrus: attēlus, leņķus, detaļas, dažādu plānu kompozīcijas ar objektiem ārpus fokusa. Viņš var droši eksperimentēt ar gaismām un izmantot citu nestandarta filmēšanas veidu.


Vēl viena otrā videogrāfa funkcija – brīdī, kad visi skatieni tiek vērsti uz centru, viņš var skatīties pretējā virzienā. Tēlaini runājot, divi šādi videogrāfi it kā “pārklāj viens otru”, un viņu rīcībā ir 360 grādu redzeslauks: viens skatās galvenokārt uz centru, bet otrs – no tā. Otrs videogrāfs redz notikumus tuvāk viesiem, un atrod interesantas ainas attālos “stūros” un nišās, filmē viesu emocijas, viņu reakciju. Tas noved pie tā, ka jūsu svinību filmā parādās arī “otrā plāna varoņi”, bet no labas literatūras vai kino mēs zinām, ka, ja mēs saskaramies ar episku uzdevumu, tad bez „otrā plāna” varoņiem notikums tiks attēlots plakani. Rezultātā pasūtītājs ir ne tikai apmierināts, bet arī patīkami pārsteigts par šādu filmēšanas rezultātu, jo otrā kamera viņam parāda to, ko svinību laikā no viņa skatapunkta vienkārši nevarēja ieraudzīt (un pat viņš nebūtu tam pievērsis uzmanību). Cik ļoti jaunlaulātie priecājas, skatoties dzīvos video kadrus, kā priecājas viņu dārgie viesi, jo svinību laikā jaunlaulātie savu uzmanību lielākoties velta viens otram, un daudzus svarīgus momentus vienkārši nepamana.

Iespējams, daži videogrāfi jums pateiks, jo mazāks skaits videokameru tiek izmantots, jo mazāka ir videogrāfu uzmācība. Patiesībā viss ir otrādi. Jo vairāk kameru, jo mazāk tās ir jāpārvieto. Piemēram, vienu kameru ceremonijā var novietot vienā vietā bez jebkādas nepieciešamības pārvietot citur. Otrs videogrāfs, tieši pretēji, pastāvīgi pārvietosies, lai paspētu nomainīt filmēšanas punktu. Tas nozīmē, ka jūsu tuvāko cilvēku un viesu vērtīgie mirkļi un emocionālās reakcijas paliks jūsu kāzu filmā uz visiem laikiem! Tādā veidā iemūžināts tiks viss. Absolūti viss! Viena videokamera nekad to nenodrošinās, tikai divas kameras vai vairāk.

Izvērtējot tehnisko pusi, mēs atzīmējam, ka video filmēšana ar divām kamerām pieņem, ka viena no kamerām vienmēr būs uz statīva. Un filmēšana uz statīva ir lēzena panorāmēšana bez trīcekļiem un asām kustībām. Apkopojot visu iepriekš uzrakstīto, teiksim: ja jums ir iespēja rezervēt 2 videogrāfus savām kāzām, jubilejai un jebkuram pasākumam, nepažēlojiet naudu, tā atgriezīsies pie jums skaistu atmiņu veidā par aizkustinošākajiem jūsu dzīves mirkļiem un spilgtajām emocijām.

Saglabāsim atmiņas skaistas!

Tagged